Taśmy LED — rodzaje i kolory

Zastosowanie taśm LED we wnętrzach w ciągu ostatnich 5-8 lat stało się nie tylko popularne, ale wręcz masowe. To proste i oryginalne rozwiązanie jest w stanie stworzyć oryginalny wizerunek pomieszczenia lub elementów wnętrza. Artykuł ten pomoże poznać taśmy LED w sposób bardziej szczegółowy.

Taśma LED. Pojęcia ogólne

Taśma LED to moduł LED na elastycznej płytce drukowanej, zwinięty w cewkę, który jest wykorzystywany jako oświetlenie konturowe. Taśma jest wygodnym rozwiązaniem dla kreatywnych pomysłów, oryginalnych rozwiązań oświetleniowych i jest często używana przez projektantów i klientów.

Producentów taśm na rynku oświetlenia jest wystarczająco — Osram, Philips, Foton, Gauss, Luna i inne. Taśma LED jest sprzedawana jako cewka o długości 5 lub 10 metrów. 

Typy taśm LED

Taśmy dzielą się na DIP i SMD w zależności od sposobu montażu diod LED. Montaż SMD oznacza, że diody LED i rezystory są przylutowane do płytki od góry. Nazwa DIP sugeruje, że diody LED umieszczone są w obudowie, z której wyprowadzone są po 2 wyjścia z każdej strony. Mówiąc prościej, taśma SMD jest płaska, podczas gdy DIP jest łańcuchem małych cylindrów.

Po skrócie SMD następują cztery cyfry. Wskazują one wielkość przylutowanego układu LED. Na przykład, SMD 5630 oznacza, że chip ma wymiary 5,6 mm na 3 mm.

Najbardziej poszukiwane są SMD 3528 i 5050, które emitują białe światło. Z tyłu płyty znajduje się lepkie podłoże, za pomocą którego źródło światła jest przyklejone do sufitu lub ścian. Prosty montaż zwiększa popularność produktu.

Rodzaje ze względu na kolor

Kolor jest bardzo ważny w oświetleniu. Wpływa na wydajność, tworzy nastrój, pełni funkcje dekoracyjne. W zależności od koloru taśmy LED są:

  • Jednokolorowe (monochromatyczne).
  • Wielokolorowe

Taśmy monochromatyczne jak przedstawione wykonane są z jednego typu diody LED. Mogą one emitować światło białe, niebieskie, zielone, czerwone lub żółte — ale tylko jeden kolor. Zdarzają się również niestandardowe kolory, takie jak różowy czy pomarańczowy. Dostępne są taśmy z promieniowaniem podczerwonym i ultrafioletowym. Znajdują one zastosowanie w szklarniach, cieplarniach, placówkach medycznych.

Biały kolor ma również swoje własne odcienie. Może być chłodny z niebieskawym odcieniem, miękki i ciepły, lekko żółtawy, a także neutralny.

Taśmy LED RGB

Jeśli w jednym układzie scalonym osadzone są trzy kryształy LED (czerwony, żółty i niebieski), takie źródło światła nazywamy RGB. Z tych kolorów da się uzyskać całą gamę odcieni.

Oczywiście, aby sterować taką taśmą potrzebujemy urządzenia sterującego — kontrolera. Kontroler może być używany do zmiany prędkości i paskowania różnych kolorów. Można ustawić jakiś stały odcień oraz przechowywać różne odcienie w pamięci kontrolera i później przywoływać za naciśnięciem przycisku. 

Bardziej zaawansowane modele taśm RGB posiadają wbudowane Wi-Fi, co pozwala na sterowanie oświetleniem za pomocą smartfona z zainstalowanym oprogramowaniem. Możliwe jest również sterowanie za pomocą pilota dostarczonego wraz ze sterownikiem.

Comments are closed.