Taśmy izolacyjne: właściwości i skuteczność

Nie da się ukryć, że taśmy izolacyjne znajdują zastosowanie w bardzo wielu sytuacjach, a ich występowanie jest powszechne. Ich przeznaczenie jest jasno określone: wykorzystywane są najczęściej w branży energetycznej do izolowania przewodów elektrycznych, jednak często taśmy izolacyjne służą także do innych celów. Można je kupić bez żadnego problemu w każdym sklepie elektrycznym. Należy jednak pamiętać, że niektóre taśmy izolacyjne będą miały lepsze parametry techniczne od innych, bo taśma taśmie nierówna.

Właściwości taśm izolujących PCW

Wydawać by się mogło, że wszystkie taśmy izolacyjne wyglądają niemalże identycznie, jednak praktyczne użycie pokazuje zgoła odmienną rzeczywistość. Taśmy izolacyjne mogą się między sobą znacząco różnic, jeśli chodzi o ich właściwości. Jeśli więc danej osobie zależy na tym, by izolacja zapewniana przez taśmę była solidna i trwała, należy wybierać tylko taśmy od uznanych producentów, a więc rzetelnych i oferujących wysokiej jakości artykuły. Takimi taśmami są taśmy izolujące PCW.

Takie taśmy wykazują poniższy zestaw cech, a więc są:

  • samogasnące (nie rozprzestrzeniają ognia);
  • elastyczne (odporne na rozciąganie i do pewnego stopnia na uszkodzenia mechaniczne);
  • przylepne w wysokim stopniu.

Wszystkie wyżej wymienione parametry są kluczowe do prawidłowego działania tego produktu.

Zastosowanie taśm izolacyjnych PCW

Tego rodzaju produkty znajdują szerokie zastosowanie w przypadku wielu różnych prac elektrycznych: używane są do izolowania przewodów, a także do ich wiązkowania i oznaczania w odpowiedni sposób, ponieważ dostępne są w wielu kolorach. Różne barwy taśm izolujących sprawiają, że ich używanie jest bardzo proste i pomaga na przykład oznaczać konkretne przewody określonymi kolorami. Taśmy izolujące mogą być:

  • samogasnące;
  • mrozoodporne;
  • odporne na wilgoć;
  • wytrzymujące promieniowanie UV;
  • odporne na kwasy, oleje czy zasady.

Wybierając taśmy izolacyjne, należy się im przyglądać uważnie, ponieważ mogą na pierwszy rzut oka niczym się od siebie nie różnić. W praktyce jednak właściwości poszczególnych modeli mogą się różnić. Nie warto sugerować się bardzo niską ceną, często lepiej poświęcić nieco więcej środków na zakup solidnej, mocnej taśmy, która ma wysokie zdolności izolacyjne.

Podczas kupowania taśm izolacyjnych trzeba zwracać szczególną uwagę na klej, który został w danym model zastosowany. Im lepszy, tym lepiej taśma będzie trzymać się danej powierzchni, zapewniając ochronę w najwyższym stopniu. Dobra taśma to również elastyczna taśma, która ciasno i szczelnie przywiera do danego typu podłoża, a może być nim drewno, plastik czy beton.

Comments are closed.