Rodzaje kart dźwiękowych

Karta dźwiękowa jest urządzeniem odpowiedzialnym za odtwarzanie dźwięku. Jest to obowiązkowy element każdego nowoczesnego komputera, ponieważ bez niego nie są możliwe nawet tak proste czynności jak słuchanie muzyki, oglądanie filmu czy wideo, granie w serię dźwiękową dowolnej gry komputerowej.

Zabierając się za wybór karty dźwiękowej do komputera, należy wiedzieć, że występują one w trzech postaciach:

  • wewnętrznie zintegrowane;
  • wewnętrzny dyskretne;
  • zewnętrzne.

Zintegrowane karty dźwiękowe

Zintegrowane karty dźwiękowe są najbardziej budżetową opcją. Jest to osobny układ scalony przylutowany do płyty głównej. Zazwyczaj bardziej rozbudowane płyty główne posiadają wyższej jakości układy dźwiękowe, podczas gdy prostsze zawierają niedrogi układ (np. „Realtek”).

Jednak oszczędzanie na zakupie karty dźwiękowej jest uzasadnione tylko w przypadku, gdy nie ma wysokich wymagań co do odtwarzanego dźwięku. Należy zauważyć, że układy dźwiękowe mogą generować dobry dźwięk, ale po podłączeniu układów do urządzenia na ich działanie mają wpływ czynniki zewnętrzne. Po pierwsze, jest to szum elektryczny, który nieuchronnie pojawia się na płycie głównej i wpływa na charakterystykę analogowej części sygnału dźwiękowego.

Dyskretne karty dźwiękowe

Dyskretne karty dźwiękowe (https://www.sferis.pl/karty-dzwiekowe-2888) są niezależnymi kartami, które instalują się w wolnym slocie PCI. Karty dyskretne mają procesor dźwięku, który pełni funkcje przetwarzania dźwięku, miksowania strumieni audio itp. Daje to możliwość zmniejszenia obciążenia procesora, co zdecydowanie poprawia wydajność komputera i poprawia jakość odtwarzania sygnału dźwiękowego.

Zewnętrzne karty dźwiękowe

Aby uzyskać profesjonalny dźwięk wysokiej jakości, należy zainstalować zewnętrzną kartę dźwiękową. Z pewnością musi to być dobre, drogie urządzenie. Tanie karty dźwiękowe USB nie wyróżniają się jakością dźwięku. Zewnętrzne karty dźwiękowe pojawiły się całkiem niedawno. Wyglądają one jak małe plastikowe lub metalowe pudełka z określoną liczbą wejść i wyjść do podłączenia urządzeń zewnętrznych. Niektóre płyty są dodatkowo wyposażone w różne regulatory. Takie karty dźwiękowe podłączane są do komputera za pomocą interfejsu USB lub WiFi.

Karty dźwiękowe

Ich niewątpliwą zaletą jest odporność na zakłócenia i szumy zewnętrzne. Zastosowanie w urządzeniu elementów wysokiej jakości pozwala na uzyskanie doskonałego przepływu dźwięku. Ponadto, płytę zewnętrzną można szybko i łatwo podłączyć do dowolnego komputera. Oczywiście, aby uzyskać dobry dźwięk, musisz użyć mocnych głośników, w przeciwnym razie nie ma absolutnie żadnego sensu wydawać na drogą kartę dźwiękową.

Reasumując, przy wyborze typu karty dźwiękowej należy kierować się przede wszystkim wymaganą jakością dźwięku i poziomem dźwięku sprzętu akustycznego, który ma być użyty.

Comments are closed.