Podkładki pod myszy szklane
Klasyczne podkładki pod myszy stanowią znakomitą większość rynku i są wykonane z materiałów tekstylnych, jednak istnieje część graczy ceniących sobie zalety, które mogą dać im jedynie twarde powierzchnie, czyli szklane, metalowe lub z tworzywa. Każda z nich ma swoje wady i zalety, jednak wśród kategorii twardych prawdopodobnie najpopularniejsze podkładki pod myszy są wykonane ze szkła.
Różnice w porównaniu do innych materiałów
Z początku wydawać się to może nieco szalonym pomysłem, ale szklane podkładki mają szereg cech, których nie oferuje żadna inna nawierzchnia. Przede wszystkim jest to gładkość, której nie można osiągnąć na praktycznie żadnym innym rodzaju wykończenia. Ślizgacze do myszek wykonane są zwykle z plastiku lub teflonu, które w połączeniu ze szklaną powierzchnią gwarantują niespotykany wręcz poziom lekkości poruszania i precyzji. Wielu graczy po wypróbowaniu szkła nie wyobraża sobie powrotu do jakiejkolwiek innej powierzchni, dlatego producenci prześcigają się w tworzeniu coraz bardziej zaawansowanych technologicznie tafli.
Kolejną istotną cechą jest ich wytrzymałość na ścieranie, która przy odpowiednim dbaniu o czystość materiału jest niemal nieograniczona. Teflon i plastik nie są w stanie porysować odpowiednio twardej szklanej powierzchni, jednak należy upewnić się, że pod ślizgaczami nie znajdują się żadne ziarenka piasku, które mogą doprowadzić do uszkodzenia drogocennej płaszczyzny. Szklane podkładki pod myszy bardzo łatwo się czyści, nie mają problemu z prującymi się krawędziami i nie wycierają się z czasem.
Jedyną istotną wadą tego typu produktu jest jego kruchość. Szkło w podkładce, tak jak każde inne szkło, jest wrażliwe na naprężenia. W przypadku mocnego uderzenia lub upuszczenia praktycznie zawsze rezultatem będzie potłuczony produkt, którego nie da się już naprawić. Odpowiednio zabezpieczając podkładkę na czas transportu można być jednak pewnym, że posłuży ona wiele lat i nawet przy intensywnym wykorzystaniu będzie wyglądać jak nowa. Przed zakupem należy także upewnić się, że sensor myszki nie ma problemu z działaniem na tego typu nawierzchni.