Nowy iPhone 14 żegna się z kartą SIM w USA

Jedną z najnowszych i najbardziej rzucających się w oczy nowości w iPhone 14 Pro jest pożegnanie z tacką na kartę SIM, która towarzyszyła telefonowi od jego pierwszej generacji w 2007 roku.

Na wypadek gdybyście nie pamiętali, przed istnieniem kart SIM, telefony komórkowe łączyły się za pomocą technologii zwanej CDMA. Dzięki niej można było uzyskać dostęp do sieci operatora z poziomu telefonu, ale bez wygody, jaką znamy dzisiaj. Nie, Apple nie zamierza wracać do tego standardu w iPhone i iPhone 14 Pro, lecz skorzystać z propozycji, która prawdopodobnie doczeka się masowej adopcji w najbliższych latach, czyli eSIM.

Zanim jednak przejdziemy do opowiedzenia o tym, co trzeba wiedzieć o eSIM, należy najpierw wyjaśnić jedną ważną kwestię. Początkowo Stany Zjednoczone będą jedynym krajem, w którym iPhone 14 Pro będzie sprzedawany bez tacki SIM. Pomimo powyższego, jest to wciąż pierwszy krok firmy w ambitnej strategii obejmującej więcej terytoriów. Tak więc, firma z Cupertino wybrała eSIM do podłączenia swoich nadchodzących urządzeń mobilnych. Co to oznacza dla przyszłości iPhone’a i technologii eSIM?

W jaki sposób działa eSIM?

Zasadniczo eSIM to nic innego jak karta SIM w formie cyfrowej. Wystarczy zeskanować kod QR, aby urządzenie uzyskało dostęp do planu transmisji danych i połączeń operatora, który oferuje taką możliwość. Jest to tak proste, Można kupić eSIM u innega operatora, bez konieczności wychodzenia z domu.

Podobnie jak w przypadku technologii CDMA, eSIM nie można w żaden sposób fizycznie usunąć. W rzeczywistości może to mieć kilka pozytywnych aspektów, ale także kilka wad. Jedną z nich jest możliwość braku możliwości odzyskania eSIM po usunięciu go z urządzenia mobilnego, ponieważ nie wszyscy operatorzy pozwalają na jego ponowne wykorzystanie. Oczywiście nie wszystkie działają w ten sposób, ale jest to coś, co należy mieć na uwadze.

Istnieje również kolejna dość istotna zaleta. W przypadku kradzieży, sprawca nie będzie w stanie usunąć karty SIM z iPhone’a ze względu na jej wirtualny charakter. Dlatego zlokalizowanie go staje się znacznie bardziej realną możliwością i taką, która może pomóc wielu użytkownikom odzyskać swoje urządzenia.

iphone 14 pro

Co stanie się z Twoim iPhone 14 w krajach, w których nie ma tej technologii?

Chociaż brzmi to świetnie, aby mieć cyfrowy SIM, bez ograniczeń technologii CDMA, jest pewien problem. 

W niektórych krajach technologia eSIM nie jest jeszcze czymś, co jest powszechnie dostępne. Co zatem stanie się z użytkownikami w tych regionach, którzy będą chcieli kupić sprowadzonego z USA iPhone’a 14 lub 14 Pro? Jedynym wyjściem będzie aktywacja usługi Roaming, dość staromodnego i nieco odrzuconego systemu dla turystów na całym świecie.

Reszta regionów poza Stanami Zjednoczonymi będzie może włożyć kartę SIM do swojego iPhone’a 14 i 14 Pro, ponieważ model sprzedawany w tych krajach zachowuje tackę. Wydaje się, że Apple nie wymusza w ekstremalny sposób przejścia na eSIM we wszystkich częściach świata. Jednak już teraz dali znać, jakie mają zamiary wobec SIM w przyszłości.

Przypomnijmy, że Apple jest znane z kontrowersyjnych zmian. W końcu jako jedni z pierwszych usunęli port jack 3,5 mm, co było posunięciem szeroko krytykowanym, a następnie naśladowanym przez resztę branży. Czy czeka nas nowa fala usuwania tacek SIM na rynku telefonów komórkowych?

Comments are closed.