Laminator – zabezpieczanie dokumentów przed zniszczeniem

Laminowanie dokumentów jest procesem konserwacji stosowanym w celu zwiększenia trwałości papierowych dokumentów. Dobrej jakości urządzenie do laminowania powinno znajdować się w każdym biurze, bowiem dzięki niemu można ustrzec dokumenty przed zniszczeniem.

Co to jest laminator?

Z biegiem czasu poszczególne dokumenty biurowe ulegają zniszczeniu, a niezabezpieczone odpowiednio karki papieru stają się żółte oraz nieestetyczne. Ponadto mogą one ulec uszkodzeniu czy zalaniu wodą podczas ich odziennego użytkowania lub pod wpływem środowiska.

W celu należytej ochrony dokumentów, w każdym biurze niezbędna jest laminarka.Proces laminowania znacznie zwiększa żywotność wszystkich materiałów drukowanych.

Laminator jest używany do wiązania dwóch materiałów, a najczęstszym materiałem wiążącym jest przezroczysty plastik.Dzięki temuurządzeniu każdy dokument biurowy jest szczelnie chroniony przed uszkodzeniem i może być przechowywany w oryginalnym stanie przez szereg długich lat.

Laminacja na gorąco oraz zimno

Urządzenia do laminowania na gorąco podczas pracy wykorzystują ciepło służące do wiązania przezroczystego tworzywa sztucznego, który to będzie chronił dany dokument.

Z kolei w laminacji na zimno wokół krawędzi uszczelnienia w dokumencie wykorzystywany jest specjalny klej.

Wśród laminatory gorąco i na zimno można wymienić: laminatory rolki oraz laminatory etui.
Laminatory o szerokim formacie są wykorzystywane do ochrony dużych dokumentów, a urządzenia roll są wykorzystywane do zabezpieczania mniejszych dokumentów, które można umieścić w plastikowej torebce.

Zimno laminator można z powodzeniem wykorzystać do zachowania dokumentów, które to nie są zbyt wrażliwe.

Decydując się na zakup laminatora warto go dostosować do swoich potrzeb. Podczas wyboru urządzenia warto określić rozmiar dokumentów, które to będą laminowane.

Comments are closed.