Jaki czytnik dowodów osobistych warto kupić?

Od marca tego roku zaczęto wydawać e-dowody. Na pierwszy rzut oka nie różnią się one od tradycyjnych dokumentów. Jednak po umieszczeniu ich w czytniku można skorzystać z jego dodatkowej funkcjonalności, którą generuje zapisanie na karcie warstwy elektronicznej. Jaki czytnik dowodów osobistych warto kupić?

Z klawiaturą lub bez


Czytniki dowodów wyposażone w klawiaturę można znaleźć w urzędach. Klawiatura umożliwia zmiany PINów, które będą potrzebne do autoryzacji niektórych działań. W teorii, kody te można też zmienić przy pomocy specjalnego oprogramowania bezpośrednio na ekranie komputera. E-dowód kładzie się po prostu na czytniku, a on odczytuje wszystkie potrzebne dane. W momencie, w którym dokument zostanie zabrany, wszelkie dane w czytniku powinny zostać natychmiast usunięte. Jest to zasada podłącz i zapomnij. W chwili przerwania połączenia wszystkie dane muszą zniknąć.

Zgodny z nowym dowodem


Ministerstwo Cyfryzacji udostępnia specyfikację czytników. Nie informuje jednak z jakimi urządzeniami e-dowód jest kompatybilny. Najlepiej jest zawsze dodatkowo o to zapytać. Informacja o zgodności powinna rozwiać wszystkie wątpliwości. Dobrym pomysłem może też być zakup czytnika dowodów osobistych, który jest wydany przez Polską Wytwórnię Papierów Wartościowych. Właśnie takie urządzenie ma się znaleźć w państwowych urzędach. Co ciekawe, jest ono dwa razy droższe niż modele wypuszczane przez inne firmy.

Comments are closed.