Jak poprawić obraz na monitorze?

Z komputera najlepiej korzysta się wtedy, gdy to co widzimy na ekranie jest jasne i klarowne. Nie bez znaczenia jest także głębia odcieni barw, co robi różnicę zwłaszcza tym, którzy pracują przy grafice komputerowej. Niestety ekrany LCD i ich pochodne z wiekiem stają się coraz mniej wyraźne. Kolory blakną, a ostrość i kontrast również spadają do coraz gorszego poziomu.

Na szczęście możemy taki stan rzeczy poprawić, za pomocą specjalnego oprogramowania, które jest do tego przygotowane. Sprawdzamy, w jaki sposób polepszyć walory wizualne naszego ekranu.

Nasycenie barw

Zacznijmy od kwestii, która najczęściej spędza sen z powiek właścicielom wiekowych monitorów. Zwłaszcza grafikom komputerowym, którzy swój sprzęt kupili za bardzo duże pieniądze i nie chcą go jeszcze wymieniać.

Z czasem matryca LCD przestaje równomiernie wyświetlać wszystkie trzy składowe barw, czyli kolor niebieski, zielony i czerwony. Efektem będzie pojawienie się na ekranie plam, gdzie przewagę będzie mieć jeden konkretny kolor. Posiadając program do kalibracji monitora można w prosty sposób poprawić ten stan rzeczy, poprzez modyfikację odpowiednich ustawień samego ekranu.

Jasność i kontrast

Spadek poziomu jasności wywołany jest poprzez degradujące się świetlówki CCFL, które montowane są wewnątrz matrycy. Niestety ich wymiana jest niemożliwa, ale można spróbować podnieść poziom ich mocy. To również wykonamy programem do kalibracji monitorów, jednak trzeba pamiętać, żeby nie przesadzić. Jeżeli tak by się stało, znacznie skrócimy czas życia naszego monitora.

Wystarczy podnieść moc na tyle, by ekran znów stał się odpowiednio jasny, a kontrast wrócił do akceptowalnego poziomu. Nie ma sensu robić tego bardziej, ponieważ w ten sposób skrócimy żywotność lamp CCFL, które i tak są już wyjściowo zużyte do pewnego stopnia.

Comments are closed.