Jak działają kable HDMI?

Kable HDMI należą już do standardowych urządzeń, których używa się w każdym domu. Złącza, kable, adaptery i przejściówki HDMI są wykorzystywane w wielu różnych typach urządzeń. Stosuje się je w komputerach, kinach domowych, konsolach, a także dekoderach i odtwarzaczach multimedialnych. Takie kable to po prostu standard. Czym tak właściwie jest HDMI? Jak działa?

Co to jest HDMI?

HDMI to skrót od High-Definition Multimedia Interface. Jest to interfejs, który został opracowany w celu przesyłu nieskompresowanego cyfrowego sygnału video i audio bez utraty ich jakości. Pewne straty są zauważalne dopiero gdy kabel ma więcej niż 15 metrów, choć nawet wtedy nie są one tak duże, by stanowiły przeszkodę w użytkowaniu kabli. Trzeba też zaznaczyć, że HDMI stosuje się głównie w celu zmniejszenia ilości niezbędnych kabli. Skoro przy ich pomocy można przesyłać zarówno obraz jak i dźwięk, to nie ma potrzeby sięgania po osobne przewody do transmisji poszczególnych elementów. Kable HDMI są do kupienia w większości sklepów, np. w https://www.emanta.pl/kable-hdmi.

kabel hdmi

Jak działa HDMI?

HDMI wykorzystuje do przesyłu danych technologię TMDS. To właśnie dzięki jej zastosowaniu kable wyróżniają się dużą przepustowością. Ich zaletą jest także możliwość stosowania dwukierunkowej transmisji. Pozwala ona na to, by skutecznie łączyć różne urządzenia multimedialne – zarówno te, które odbierają sygnał jak i te, które go nadają. Obecnie standardem są kable HDMI 2.0. Ich maksymalna przepływność wideo wynosi aż 14,4 Gb/s. Nadają się one też do przesyłu obrazu 3D oraz rozdzielczości 4K x 2K. Od 2017 roku spotyka się również HDMI 2.1. Gwarantuje ona jeszcze wyższą przepustowość, czyli aż 48 Gb/s. Pozwala też na transmisję obrazów o rozdzielczości 8K przy odświeżaniu 120 Hz. To parametry, które umożliwiają korzystanie z najnowszych urządzeń. Są one na tyle atrakcyjne, że ich stosowanie jest rozwiązaniem na miarę przyszłości.

Comments are closed.