Dyski SSD czy magnetyczne?

Dysk twardy ma ogromne znaczenie w każdy komputerze. Przede wszystkim jest to wielki magazyn danych, który służy do przechowywania plików, lecz również ma ogromne znaczenie jeśli chodzi o szybkość i komfort używania danego komputera. Nic więc dziwnego, że tak wiele osób zastanawia się nad tym, jaki dysk wybrać. Obecnie jednak nie patrzy się już na to, jaka jest jego pojemność, lecz czy jest to dysk SSD, czy też magnetyczny.

Charakterystyka dysku magnetycznego

Dysk magnetyczny to stosunkowo stara już technologia. Jej podstawą są dwa, a często tylko jeden talerz o ogromnej pojemności, na którym znajdują się dane. Żeby można było z niego odczytać informacje, nad talerzem porusza się mechaniczne ramie, na którego końcu umieszczony jest specjalny sensor. Jeszcze do niedawna technologia ta sprawdzała się dobrze, lecz dziś już widać jej niedostatki. Przede wszystkim jest to wolny czas odczytu danych, dość głośna praca, a także wysoka awaryjność. Nie da się jednak ukryć, że w dalszym ciągu kupno takiego modelu jest kuszące ze względu na niską cenę oraz ogromną pojemność.

Charakterystyka modelu SSD

Jeśli komuś zależy na tym, aby jego komputer pracował szybciej i efektywniej, z reguły sięga po lepszy procesor czy też kartę graficzną. Jak się jednak okazuje, zdecydowanie najlepszy wpływ na komfort pracy komputera będą miały mocne dyski SSD. Ich konstrukcja oparta jest na pamięci podobnej do tej, która używana jest w przypadku pendrivów. Dzięki temu dysk pracuje cicho, jest mały, a przy tym, niezwykle szybki.

Czas odczytu jak i zapisu danych na takim modelu jest wielokrotnie krótszy niż na dysku magnetycznym, co rzecz jasna stanowi jego najważniejszą zaletę. Jeśli jednak chodzi o wady, to nie da się ukryć, że jest nią wysoka cena, a także jeszcze dość skąpa ilość pamięci. Pamiętać jednak trzeba, że jest to technologia dość młoda, więc z roku na rok oba te parametry będą się poprawiały, dzięki czemu dysk ten stanie się jeszcze bardziej atrakcyjną propozycją dla każdego, kto ceni sobie wygodę pracy przy szybkim komputerze.

Comments are closed.