Co to jest kalibrator kolorów monitora?

Kalibrator jest urządzeniem służącym do regulacji odwzorowania kolorów w monitorach. Kalibratorem można skalibrować prawie każde urządzenie wyświetlające: monitor, laptop, projektor. Głównym ograniczeniem jest to, że wyświetlacz musi być podłączony do komputera, ponieważ kalibracja odbywa się za pomocą oprogramowania, a duża część ustawień odbywa się poprzez modyfikację sygnału przychodzącego do wyświetlacza z karty graficznej.

Nowoczesne kalibratory kolorów

Nowoczesny kalibrator kolorów (monitora) https://alstor.pl/produkty/kalibratory-i-wzorce-barwne/ to rozwiązanie sprzętowo-programowe składające się z czujnika koloru i oprogramowania. Proces kalibracji przebiega następująco: oprogramowanie sekwencyjnie wyświetla na wyświetlaczu kolorowe pola z predefiniowanymi wartościami. Czujnik koloru mierzy parametry kolorystyczne tych pól w momencie ich wyświetlania na ekranie.

Następnie oprogramowanie porównuje kolory wysyłane do wyświetlacza z kolorami odczytanymi przez czujnik. W przypadku wykrycia nieprawidłowości, oprogramowanie dokonuje korekty koloru. Zazwyczaj korekta ta jest dokonywana poprzez regulację sygnału na karcie graficznej. Na przykład, jeśli oprogramowanie wykryje, że w reprodukcji kolorów wyświetlacza jest zbyt dużo niebieskiego, zmniejszy poziom niebieskiego w karcie graficznej.

Dla kogo i po co jest kalibrator kolorów?

Kalibratory kolorów są przeznaczone dla użytkowników, którym zależy na poprawnym odwzorowaniu kolorów na swoich monitorach. Są to zazwyczaj osoby pracujące z kolorem w edycji wideo.

Jeśli jesteś zwykłym użytkownikiem, który chce widzieć kolory swoich zdjęć, filmów i gier komputerowych zgodnie z intencjami ich twórców, może zainteresować Cię również kalibracja monitora.

Ważne jest, aby zdać sobie sprawę, że kalibracja nie ma na celu sprawienia, aby kolory na monitorze były „ładne”, ale raczej, aby były poprawne, odpowiadające informacjom o kolorach w wyświetlanych plikach. Wiele nowoczesnych wyświetlaczy wyposażonych jest w różnego rodzaju „ulepszacze”, upiększające obraz, mają nienaturalnie jasne, nasycone odwzorowanie kolorów. Przeciętny użytkownik może być rozczarowany tym, że skalibrowany obraz jest ciemniejszy i bardziej naturalny.

Comments are closed.